Pošahanci, či politický zázrak 4

Autor: Martin Fecko | 2.3.2016 o 13:27 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  845x

Toto je záver  série o tom, ako som sa dostal do jedného veľkého príbehu. Veríme, že séria nekončí, a že jej pokračovania budete účastní aj vy. Stačí ak si v sobotu 5.3.2016 nájdete pár minút a pôjdete voliť, hoc aj z recesie

      Nakoľko sa v klube zišli rôzni poslanci , ktorí prišli z rozličných  životných a pracovných pozícií, prijali sme základnú podmienku a to, že za odlišný názor sa nebude vylučovať poslanec z klubu OĽaNO. A toto pravidlo platí dodnes.  Vytvoril sa tím asistentov poslancov, kde bolo aj dosť právnikov a tak vznikol právnický tím, o ktorom môžem pokojne konštatovať, že odvádzal a odvádza výbornú robotu.  Veľkú zásluhu má na tom poslanec  Miroslav Kadúc a právnik, šéf tímu, Milan Vetrák, za čo im patrí veľká vďaka. 
      Mám za to, že naši noví poslanci a poslankyne sa veľmi rýchlo zorientovali v priestore a čase a uvedomili si, čo sú – legislatívci. Takže začali sme podávať návrhy zákonov ako aj noviel zákonov. Všetci sme si uvedomili, že pokiaľ tu chceme so cťou prežiť, musíme fungovať ako orchester s dobrým dirigentom. Týmto bol uznaný Igor Matovič, ako otec myšlienky OĽaNO, od ktorého to vlastne všetko vzišlo.  Navzájom sme sa povzbudzovali a videli sme na klube , ako rastieme a zdokonaľujeme sa v poslaneckej práci. 


     Ja, ako obyčajný človek a poslanec som si dlho lámal hlavu, ako pomenovať to , čo vidím, čo  sa deje v politike, priamo pod mojimi očami.  Veľa počinov sa mi zdalo podivných a nateraz nepochopiteľných. A nový náš poslanec, Branislav Škripek, mi na túto moju otázku dal 100 %-tnú odpoveď a to hneď pri svojom druhom alebo treťom vystúpení v rozprave,  v parlamente. Viete vážení, čo sa dennodenne deje v našej politike v NR SR ?  Viete čo ? Dochádza tu dennodenne k „ vykrádaniu obsahu významu slov “.  Áno, k vykrádaniu obsahu významu slov!  To čo je v bežnom živote normálne, je v parlamente nenormálne a naopak. Neveríte? Nech sa páči názorný príklad z praktického poslaneckého života :
Ak chcete, ako poslanec NR SR v rokovacej sále, podať novelu zákona , nejaký pozmeňujúci návrh, musíte to mať , samozrejme, vypracované aj s príslušným odôvodnením a k tomu mať písomný súhlas min. 15 – tich poslancov. Proste, mať min. 15 podpisov aj s Vašim. Nehľadiac na to, že som už dal niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov zákonov, tak stále si to vážim, pokiaľ mi dá takýto podpis aj nejaký pracovne starší  kolega -  poslanec. Mal som teda jeden takýto podpis staršieho kolegu na mojom „pozmeňováku“. Dobre, myslím si super. Patrične som ho predniesol, zdôvodnil a čakal na hlasovanie. Hlasovanie prebehlo, novela nebola schválená a ja sa pozerám v počítači, kto hlasoval proti. Pozerám, pozerám a čítam, že proti bol aj tento starší kolega, čo mi dal podpis.  Kontrolujem ešte raz, mám ho tam či nemám ?  Ale áno, je tam jeho podpis ! Idem teda za ním z otázkou : „Pán kolega, čo sa stalo , že ste boli proti ? Zmýlili ste sa, slabo som Vám to vysvetlil, čo idem meniť v zákone, alebo zlyhalo hlasovacie zariadenie ? Čo sa stalo ?  Viete, akú mi dal odpoveď ?“ Takúto :
„A Vy si myslíte, že keď Vám dám na niečo svoj podpis, že s tým súhlasím?“  Pozerám sa naňho, či sa mi sníva, či bdiem. Pýtam sa ho znova a tá istá odpoveď!!! Dostávam úder pod pás , pre mňa knokaut , proste KO ! No povedzte mi prosím Vás , čo s ním chcete ešte prerokovávať ? Jednoducho neskutočné !!! Ak toto má byť poslanec NR SR a výkvet slovenského národa, tak jednoducho nie, neberiem a dvíham hlas proti !


      Čas plynul a v parlamente sa to zmenilo na to, že keď ako opozičný poslanec čokoľvek navrhnete, skoro  nič Vám neprejde . Dajú Vám vládni poslanci 50 krát po hlave, že nie a je na Vás, či vstanete aj 51. krát, alebo nevstanete, lebo Vás už rozladili tak, že sa na to vykašlete.  Musím povedať za náš klub, že sme vstávali a vstávame.  


      Ale predsa sme len my „Obyčajní“ v tomto našom parlamente niečo zmenili ! A viete čo ? Konečne, po 20 – tich rokoch, sa na pôde parlamentu poslanci a iní začali modliť ! Áno, každý štvrtok, počas rokovania NR SR od 12,15 hod. do cca 12,30 – 12,45 hod., sa v jednej miestnosti modlíme. Modlitieb sa môžu zúčastniť všetci ktorí chcú, t.j. poslanci, asistenti, pracovníci parlamentu, hostia a pod. Okrem tohto krátkeho modlitebného stretnutia, sa v utorok, resp. v stredu v prvom rokovacom týždni danej schôdze NR SR, modlí od 18. do 19. hod.  za poslancov a to v kinosále NR SR. Organizujú to mladí zo spoločenstiev. v rámci akcie Modlime sa za politikov. Myslím si že super, akurát účasť asi tých najžiadanejších – poslancov, je biedna. Viac ako 10 som ich na týchto modlitebných aktivitách nevidel. A čo sa týka politickej príslušnosti, tak percentuálne jednoznačne  OĽaNO,  potom  KDH a biedne, sporadicky 1 – 2 poslanci z SDKU a SMER . Pri týchto aktivitách sa pýtam, ako veriaci kresťan katolík, ako je to možné, že do roku 2012  sa v parlamente nemodlilo, že náš parlament nie je vysvätený, že tu nemáme kaplnku na stíšenie sa a rozjímanie ? V iných národných parlamentoch to zväčša majú . Neboli náhodou  pri moci a  vo vláde  za tých 20 rokov u nás aj strany ktoré mali a majú v názve K  (kresťan) ?

 
      Náš klub, ktorého prvým predsedom bol Jozef Viskupič a potom Richard Vašečka,  myslím si , že sa statočne začlenil do prác v parlamente. Áno, je treba povedať, že nás postupne dobrovoľne, z vlastnej vôle, opustili Alojz Hlina, Mária Ritomská, Mikuláš Huba a posledne, v roku 2015, pred koncom volebného obdobia, aj Miroslav Kadúc a Štefan Kuffa. Všetci títo, boli preklasifikovaní v zmysle rokovacieho poriadku, na nezaradených poslancov NR SR.   Zostalo nás teda 11 poslancov za OĽaNO a títo všetci idú aj do volieb 2016.  Tak ako sme si to odsúhlasili, jednoznačne, všetci poslanci z posledných miest na kandidátke hnutia OĽaNO v poradí podľa dosiahnutých krúžkov, t.j. ten, čo mal najviac nakoniec a tak ďalej.  Máme zato, a to je aj naša filozofia, že ak si pán poslanec , pani poslankyňa za tie 4 roky niečo robil (a) pre ľudí, mal si možnosť sa prezentovať , stretávať sa s nimi, konzultovať  a dávať možnosti riešenia ich problémov,  tak si Ťa volič v ďalších voľbách nájde, na hociktorom mieste a môžeš sa prekrúžkovať do parlamentu.


      Keď náš klub OĽaNO v roku 2012 vznikol, tak všetci naši kolegovia z iných „štandardných“ strán nám dávali trvanlivosť tak do pol až jedného roku. Ich argument bol : „Veď predsa nezávislí nemôžu vytvoriť poslanecký klub, veď oni nevedia čo chcú, to sú neriadené strely !“ Náš klub počas fungovania v NR SR dával stovky zákonov a jedným z nich bol aj zákon o tom, aby nezávislí poslanci mohli kandidovať do NR SR. Prakticky celý klub bol jeho predkladateľom a aj ja som vystúpil v rozprave ku jeho obhajobe. Bolo to v roku 2014 a pritom som ukázal zrkadlo reálneho stavu našich klubov v parlamente. Dal som do pléna, v ktorom sedelo okolo 25 poslancov, rečnícku otázku, ako je to možné, že je rok 2014 a náš klub , ktorý mal byť už dávno rozpadnutý, tu ešte existuje ? Pritom kde je klub SaS, SDKÚ ? Akých to vychýrených a existenčne koľkoročných  štandardných strán ? A viete, prečo sa rozpadli kluby týchto klasických politických strán ? Poslanci v pléne zdvihli hlavy a pozerali sa na mňa, čo zase ten Fecko „tára“, „trepe“. Odpovedal som: „  Rozpadli sa preto, lebo boli založené na kšeftoch, ktoré budú z toho mať ! A viete na čom je založený klub OĽaNO ? Na tom , aby riešilo dennodenné problémy ľudí,  s ktorými sa na nich občania obracajú ! Preto sme sa nerozpadli ! Áno mali sme nejaké dobrovoľné odchody poslancov z klubu, ale 13 členný klub dnes v roku 2014 tu proste je a bodka!“ 


       My v OĽaNO, a to nielen poslanci,  sme si všetci vedomí toho, že sa predierame politickou džungľou,  máme v ruke len mačetu a robíme  chodník, po ktorom ešte pred nami nikto nešiel. Nechceme , aby to bol slepý chodník, ale aby to bol chodník slovenskej politickej nádeje !
V prebiehajúcom 6. Volebnom období bolo na Slovensku viacero volieb, kde naše hnutie stavalo tiež svojich kandidátov. V eurovoľbách sme boli aj úspešní a máme Branislava Škripeka ako europoslanca. Na jeho miesto do NR SR nastúpila prvá náhradníčka, ktorou bola p. Janka Šípošová (mala 3 802 krúžkov). Jej aklimatizácia do klubu netrvala veľmi dlho a rýchlo sa zabehla. 
Samozrejme, že máme aj u nás problémy, nie všetko je len „happy“ a ružové, sú dni aj stresové, možno aj infarktové, ale s „Jeho“ pomocou vieme z toho vyjsť a posunúť hnutie kvalitatívne ďalej. Z chýb sa musíme poučiť a vyvarovať sa ich do budúcnosti.


      Teraz, keď sa končí 6. Volebné obdobie, tak sa v parlamente robia rôzne štatistiky a odpočty. Z nich vychádza jednoznačne, že hnutie OĽaNO bolo najúspešnejším subjektom , ktorý dal  235 návrhov zákonov a noviel. Najaktívnejší spomedzi všetkých 150 – tich poslancov boli tiež naši poslanci a to v poradí  Miroslav Kadúc ( 108), Igor Matovič (105), Martin Fecko (104) a Jozef Viskupič (104). A keď mi za vlády p. Radičovej prešlo plných 7 A4 pozmeňujúcich návrhov, tak v tomto 6. volebnom období, za vlády p. Fica, žiaľ, len jeden a pol vety z mojich 104 návrhov zákonov a ich noviel. Proste ste opozičný poslanec a arogancia moci ako vyšitá v duchu Paškovho : „Vyhraj voľby a rob si čo chceš !“   
Takže, takto to bolo, v kocke, so vznikom a fungovaním nášho hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti.  Samozrejme že tu bolo aj veľa spoločných ale aj individuálnych akcií, no proste náš kolektív žije. 


      Volajú nás, že matovičovci sú šašovia !  Šašo mal na kráľovskom dvore právo hovoriť pravdu kráľovi. A kráľ sa  často z týchto šašových právd aj poučil a čerpal z nich pri svojom rozhodovaní. Chceme byť takými šašami v slovenskom parlamente, kde budeme hovoriť pravdu ! 

 

      A na záver, ešte by vari bolo vhodné, pre pamäť dnešnú aj budúcich generácií, pripomenúť, ako nás od prvopočiatkov nazývali naši politickí kolegovia v parlamente : 
ROK 2010  V rozprave z úst poslanca Čaploviča: 
„Tí štyria obyčajní v klube SaS sú politickí zblúdilci v slovenskom parlamente.“
ROK  2011, V rozprave z úst poslanca Fica : 
„Tí štyria sú čudný politický experiment v parlamente.“
ROK 2012:  P. Fico, po voľbách, na rokovaní so zástupcami hnutia OĽaNO , kde ponúkal koalíciu vo vláde,všetky strany boli pozvané, sa opýtal Igora Matoviča, že ako budú naši poslanci hlasovať v parlamente. Igor odpovedal, že tak ako dali sľub na Ústavu SR, a to podľa svojho svedomia a presvedčenia. P. Fico oznámil, že u nás je to utópia takto hlasovať . Nazval nás, že sme socialistickí utopisti!
ROK 2013:  Všeobecne v médiách nás označujú za neštandardnú politickú stranu.
ROK 2014:  Premiér Fico : Poslanci OĽaNO sú šašovia a poloblázni.
ROK 2015:  Premiér Fico : Matovičovci sú pošahanci.
A ako nás onálepkujú naši kolegovia v roku 2016, je zatiaľ vo hviezdach. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Posledná kapitola

Ani nový majiteľ nepomáha. Legendárnu značku pochovali košickí žraloci

Minerálka Slatina zmizla z trhu.

Píše Tomáš Drucker

Čo premiér pokazil, minister financií neopraví

Matovič si na rodičov a deti spomenul, až keď jeho preferencie prerazili dno.


Už ste čítali?