Pošahanci, či politický zázrak 4

Autor: Martin Fecko | 2.3.2016 o 13:27 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  581x

Toto je záver  série o tom, ako som sa dostal do jedného veľkého príbehu. Veríme, že séria nekončí, a že jej pokračovania budete účastní aj vy. Stačí ak si v sobotu 5.3.2016 nájdete pár minút a pôjdete voliť, hoc aj z recesie

      Nakoľko sa v klube zišli rôzni poslanci , ktorí prišli z rozličných  životných a pracovných pozícií, prijali sme základnú podmienku a to, že za odlišný názor sa nebude vylučovať poslanec z klubu OĽaNO. A toto pravidlo platí dodnes.  Vytvoril sa tím asistentov poslancov, kde bolo aj dosť právnikov a tak vznikol právnický tím, o ktorom môžem pokojne konštatovať, že odvádzal a odvádza výbornú robotu.  Veľkú zásluhu má na tom poslanec  Miroslav Kadúc a právnik, šéf tímu, Milan Vetrák, za čo im patrí veľká vďaka. 
      Mám za to, že naši noví poslanci a poslankyne sa veľmi rýchlo zorientovali v priestore a čase a uvedomili si, čo sú – legislatívci. Takže začali sme podávať návrhy zákonov ako aj noviel zákonov. Všetci sme si uvedomili, že pokiaľ tu chceme so cťou prežiť, musíme fungovať ako orchester s dobrým dirigentom. Týmto bol uznaný Igor Matovič, ako otec myšlienky OĽaNO, od ktorého to vlastne všetko vzišlo.  Navzájom sme sa povzbudzovali a videli sme na klube , ako rastieme a zdokonaľujeme sa v poslaneckej práci. 


     Ja, ako obyčajný človek a poslanec som si dlho lámal hlavu, ako pomenovať to , čo vidím, čo  sa deje v politike, priamo pod mojimi očami.  Veľa počinov sa mi zdalo podivných a nateraz nepochopiteľných. A nový náš poslanec, Branislav Škripek, mi na túto moju otázku dal 100 %-tnú odpoveď a to hneď pri svojom druhom alebo treťom vystúpení v rozprave,  v parlamente. Viete vážení, čo sa dennodenne deje v našej politike v NR SR ?  Viete čo ? Dochádza tu dennodenne k „ vykrádaniu obsahu významu slov “.  Áno, k vykrádaniu obsahu významu slov!  To čo je v bežnom živote normálne, je v parlamente nenormálne a naopak. Neveríte? Nech sa páči názorný príklad z praktického poslaneckého života :
Ak chcete, ako poslanec NR SR v rokovacej sále, podať novelu zákona , nejaký pozmeňujúci návrh, musíte to mať , samozrejme, vypracované aj s príslušným odôvodnením a k tomu mať písomný súhlas min. 15 – tich poslancov. Proste, mať min. 15 podpisov aj s Vašim. Nehľadiac na to, že som už dal niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov zákonov, tak stále si to vážim, pokiaľ mi dá takýto podpis aj nejaký pracovne starší  kolega -  poslanec. Mal som teda jeden takýto podpis staršieho kolegu na mojom „pozmeňováku“. Dobre, myslím si super. Patrične som ho predniesol, zdôvodnil a čakal na hlasovanie. Hlasovanie prebehlo, novela nebola schválená a ja sa pozerám v počítači, kto hlasoval proti. Pozerám, pozerám a čítam, že proti bol aj tento starší kolega, čo mi dal podpis.  Kontrolujem ešte raz, mám ho tam či nemám ?  Ale áno, je tam jeho podpis ! Idem teda za ním z otázkou : „Pán kolega, čo sa stalo , že ste boli proti ? Zmýlili ste sa, slabo som Vám to vysvetlil, čo idem meniť v zákone, alebo zlyhalo hlasovacie zariadenie ? Čo sa stalo ?  Viete, akú mi dal odpoveď ?“ Takúto :
„A Vy si myslíte, že keď Vám dám na niečo svoj podpis, že s tým súhlasím?“  Pozerám sa naňho, či sa mi sníva, či bdiem. Pýtam sa ho znova a tá istá odpoveď!!! Dostávam úder pod pás , pre mňa knokaut , proste KO ! No povedzte mi prosím Vás , čo s ním chcete ešte prerokovávať ? Jednoducho neskutočné !!! Ak toto má byť poslanec NR SR a výkvet slovenského národa, tak jednoducho nie, neberiem a dvíham hlas proti !


      Čas plynul a v parlamente sa to zmenilo na to, že keď ako opozičný poslanec čokoľvek navrhnete, skoro  nič Vám neprejde . Dajú Vám vládni poslanci 50 krát po hlave, že nie a je na Vás, či vstanete aj 51. krát, alebo nevstanete, lebo Vás už rozladili tak, že sa na to vykašlete.  Musím povedať za náš klub, že sme vstávali a vstávame.  


      Ale predsa sme len my „Obyčajní“ v tomto našom parlamente niečo zmenili ! A viete čo ? Konečne, po 20 – tich rokoch, sa na pôde parlamentu poslanci a iní začali modliť ! Áno, každý štvrtok, počas rokovania NR SR od 12,15 hod. do cca 12,30 – 12,45 hod., sa v jednej miestnosti modlíme. Modlitieb sa môžu zúčastniť všetci ktorí chcú, t.j. poslanci, asistenti, pracovníci parlamentu, hostia a pod. Okrem tohto krátkeho modlitebného stretnutia, sa v utorok, resp. v stredu v prvom rokovacom týždni danej schôdze NR SR, modlí od 18. do 19. hod.  za poslancov a to v kinosále NR SR. Organizujú to mladí zo spoločenstiev. v rámci akcie Modlime sa za politikov. Myslím si že super, akurát účasť asi tých najžiadanejších – poslancov, je biedna. Viac ako 10 som ich na týchto modlitebných aktivitách nevidel. A čo sa týka politickej príslušnosti, tak percentuálne jednoznačne  OĽaNO,  potom  KDH a biedne, sporadicky 1 – 2 poslanci z SDKU a SMER . Pri týchto aktivitách sa pýtam, ako veriaci kresťan katolík, ako je to možné, že do roku 2012  sa v parlamente nemodlilo, že náš parlament nie je vysvätený, že tu nemáme kaplnku na stíšenie sa a rozjímanie ? V iných národných parlamentoch to zväčša majú . Neboli náhodou  pri moci a  vo vláde  za tých 20 rokov u nás aj strany ktoré mali a majú v názve K  (kresťan) ?

 
      Náš klub, ktorého prvým predsedom bol Jozef Viskupič a potom Richard Vašečka,  myslím si , že sa statočne začlenil do prác v parlamente. Áno, je treba povedať, že nás postupne dobrovoľne, z vlastnej vôle, opustili Alojz Hlina, Mária Ritomská, Mikuláš Huba a posledne, v roku 2015, pred koncom volebného obdobia, aj Miroslav Kadúc a Štefan Kuffa. Všetci títo, boli preklasifikovaní v zmysle rokovacieho poriadku, na nezaradených poslancov NR SR.   Zostalo nás teda 11 poslancov za OĽaNO a títo všetci idú aj do volieb 2016.  Tak ako sme si to odsúhlasili, jednoznačne, všetci poslanci z posledných miest na kandidátke hnutia OĽaNO v poradí podľa dosiahnutých krúžkov, t.j. ten, čo mal najviac nakoniec a tak ďalej.  Máme zato, a to je aj naša filozofia, že ak si pán poslanec , pani poslankyňa za tie 4 roky niečo robil (a) pre ľudí, mal si možnosť sa prezentovať , stretávať sa s nimi, konzultovať  a dávať možnosti riešenia ich problémov,  tak si Ťa volič v ďalších voľbách nájde, na hociktorom mieste a môžeš sa prekrúžkovať do parlamentu.


      Keď náš klub OĽaNO v roku 2012 vznikol, tak všetci naši kolegovia z iných „štandardných“ strán nám dávali trvanlivosť tak do pol až jedného roku. Ich argument bol : „Veď predsa nezávislí nemôžu vytvoriť poslanecký klub, veď oni nevedia čo chcú, to sú neriadené strely !“ Náš klub počas fungovania v NR SR dával stovky zákonov a jedným z nich bol aj zákon o tom, aby nezávislí poslanci mohli kandidovať do NR SR. Prakticky celý klub bol jeho predkladateľom a aj ja som vystúpil v rozprave ku jeho obhajobe. Bolo to v roku 2014 a pritom som ukázal zrkadlo reálneho stavu našich klubov v parlamente. Dal som do pléna, v ktorom sedelo okolo 25 poslancov, rečnícku otázku, ako je to možné, že je rok 2014 a náš klub , ktorý mal byť už dávno rozpadnutý, tu ešte existuje ? Pritom kde je klub SaS, SDKÚ ? Akých to vychýrených a existenčne koľkoročných  štandardných strán ? A viete, prečo sa rozpadli kluby týchto klasických politických strán ? Poslanci v pléne zdvihli hlavy a pozerali sa na mňa, čo zase ten Fecko „tára“, „trepe“. Odpovedal som: „  Rozpadli sa preto, lebo boli založené na kšeftoch, ktoré budú z toho mať ! A viete na čom je založený klub OĽaNO ? Na tom , aby riešilo dennodenné problémy ľudí,  s ktorými sa na nich občania obracajú ! Preto sme sa nerozpadli ! Áno mali sme nejaké dobrovoľné odchody poslancov z klubu, ale 13 členný klub dnes v roku 2014 tu proste je a bodka!“ 


       My v OĽaNO, a to nielen poslanci,  sme si všetci vedomí toho, že sa predierame politickou džungľou,  máme v ruke len mačetu a robíme  chodník, po ktorom ešte pred nami nikto nešiel. Nechceme , aby to bol slepý chodník, ale aby to bol chodník slovenskej politickej nádeje !
V prebiehajúcom 6. Volebnom období bolo na Slovensku viacero volieb, kde naše hnutie stavalo tiež svojich kandidátov. V eurovoľbách sme boli aj úspešní a máme Branislava Škripeka ako europoslanca. Na jeho miesto do NR SR nastúpila prvá náhradníčka, ktorou bola p. Janka Šípošová (mala 3 802 krúžkov). Jej aklimatizácia do klubu netrvala veľmi dlho a rýchlo sa zabehla. 
Samozrejme, že máme aj u nás problémy, nie všetko je len „happy“ a ružové, sú dni aj stresové, možno aj infarktové, ale s „Jeho“ pomocou vieme z toho vyjsť a posunúť hnutie kvalitatívne ďalej. Z chýb sa musíme poučiť a vyvarovať sa ich do budúcnosti.


      Teraz, keď sa končí 6. Volebné obdobie, tak sa v parlamente robia rôzne štatistiky a odpočty. Z nich vychádza jednoznačne, že hnutie OĽaNO bolo najúspešnejším subjektom , ktorý dal  235 návrhov zákonov a noviel. Najaktívnejší spomedzi všetkých 150 – tich poslancov boli tiež naši poslanci a to v poradí  Miroslav Kadúc ( 108), Igor Matovič (105), Martin Fecko (104) a Jozef Viskupič (104). A keď mi za vlády p. Radičovej prešlo plných 7 A4 pozmeňujúcich návrhov, tak v tomto 6. volebnom období, za vlády p. Fica, žiaľ, len jeden a pol vety z mojich 104 návrhov zákonov a ich noviel. Proste ste opozičný poslanec a arogancia moci ako vyšitá v duchu Paškovho : „Vyhraj voľby a rob si čo chceš !“   
Takže, takto to bolo, v kocke, so vznikom a fungovaním nášho hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti.  Samozrejme že tu bolo aj veľa spoločných ale aj individuálnych akcií, no proste náš kolektív žije. 


      Volajú nás, že matovičovci sú šašovia !  Šašo mal na kráľovskom dvore právo hovoriť pravdu kráľovi. A kráľ sa  často z týchto šašových právd aj poučil a čerpal z nich pri svojom rozhodovaní. Chceme byť takými šašami v slovenskom parlamente, kde budeme hovoriť pravdu ! 

 

      A na záver, ešte by vari bolo vhodné, pre pamäť dnešnú aj budúcich generácií, pripomenúť, ako nás od prvopočiatkov nazývali naši politickí kolegovia v parlamente : 
ROK 2010  V rozprave z úst poslanca Čaploviča: 
„Tí štyria obyčajní v klube SaS sú politickí zblúdilci v slovenskom parlamente.“
ROK  2011, V rozprave z úst poslanca Fica : 
„Tí štyria sú čudný politický experiment v parlamente.“
ROK 2012:  P. Fico, po voľbách, na rokovaní so zástupcami hnutia OĽaNO , kde ponúkal koalíciu vo vláde,všetky strany boli pozvané, sa opýtal Igora Matoviča, že ako budú naši poslanci hlasovať v parlamente. Igor odpovedal, že tak ako dali sľub na Ústavu SR, a to podľa svojho svedomia a presvedčenia. P. Fico oznámil, že u nás je to utópia takto hlasovať . Nazval nás, že sme socialistickí utopisti!
ROK 2013:  Všeobecne v médiách nás označujú za neštandardnú politickú stranu.
ROK 2014:  Premiér Fico : Poslanci OĽaNO sú šašovia a poloblázni.
ROK 2015:  Premiér Fico : Matovičovci sú pošahanci.
A ako nás onálepkujú naši kolegovia v roku 2016, je zatiaľ vo hviezdach. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?