reklama

Pošahanci, či politický zázrak 3

Nikto učený z neba nespadol, aj my sme sa museli veľa naučiť. Z ničoho nič vstúpiť na takúto pôdu, na to sa ťažko pripraviť. Dôležité je nezľaknúť sa a popasovať sa aj s nečakaným. Takto náš veľký príbeh mohol pokračovať ďalej...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 A táto naša DNA sa žiaľ alebo chvála Bohu stala príčinou, aby ostatní poslanci vylúčili z klubu SaS Igora Matoviča, keď si vo februári 2011 dovolil podporiť zákon z dielne opozičnej strany SMER! My ostatní traja sme sa razom ocitli v nezávideniahodnej situácii. Čo ďalej, ako sa zachovať, vystúpiť, nevystúpiť z klubu ? Asi musíme ostať, lebo sme podpísali dohodu, kedy z klubu môžeme dobrovoľne vystúpiť. No buď múdry ! Opýtali sme sa teda poslancov z klubu SaS, aké body z nášho programu boli doteraz už zapracované do zmien zákonov počas Radičovej vlády ? Predseda parlamentu a strany SaS Richard Sulík aj s ďalšími poslancami nám preukázali, že minimálne 3 až 4 veci boli už zapracované. Tadiaľ teda cesta na vystúpenie z klubu neviedla. Druhá podmienka z dohody s klubom, či už máme hnutie alebo stranu založenú tiež nebolo reálne urobené v tomto čase. Nič sa nedalo robiť, len požiadať 18 členný poslanecký klub SaS , aby nás týchto povinností sprostil. Bol zvolaný a zasadal niekoľkohodinový klub SaS s následným tajným hlasovaním o tejto našej požiadavke. Rozhodnutie klubu bolo jednoznačné, nič sa meniť nebude. Dobre, dodržali sme teda podpísanú dohodu a šli sme teda cestou založenia hnutia. Hnutie preto, lebo to má vo všeobecnosti len víziu, ku ktorej ide. Pokiaľ urobíte stranu, tam sú už poriadne mantinely a ja tvrdím že sú tam aj stranícke klapky na očiach. Názov hnutiu sme dali OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Pritom pod nezávislými osobnosťami chápeme zodpovedných odborníkov a pod obyčajnými ľuďmi nerozumieme hlúpych, negramotných a pod., ale takých, ktorí idú večer spať s čistým svedomím že prežili čestne deň, statočne a svedomito riešili životné problémy. Neboja sa ráno vyjsť na ulicu, že by ich niekto chcel preklať resp. odstreliť, lebo včera urobili také nehoráznosti, že by si to aj zaslúžili. Takto teda je dešifrácia názvu nášho hnutia. Skratku OĽaNO nám dali média. 
 Takže sme v auguste 2011, konkrétne na poľnohospodárskej výstave Agrokomplex v Nitre a začíname zbierať podľa zákona minimálne potrebných 10 000 podpisov na vznik hnutia. Počet ľudí v akcii ? 4 poslanci a ich 7 asistentov, neskôr v regiónoch niekoľko desiatok našich sympatizantov. V týchto dňoch a mesiacoch sa politická scéna v SR začala vážne v základoch otriasať a hrozil aj pád vlády a ukončenie volebného obdobia. A my „obyčajní“ nemáme hnutie, nie sme registrovaní na ministerstve vnútra. Takže čas nás súril , nebolo na čo čakať a začala sa dobrá a plodná makačka. A výsledok? Dňa 11.11.2011 na Martina ( a ja som Martin, takže som bol rád ) sme na Ministerstve vnútra SR odovzdali ( ak dobre mi pamäť slúži) 13 126 podpisov občanov, ktorí chcú, aby vzniklo naše hnutie OĽaNO. A ešte pre históriu a pre pamäť ďalšej generácie , ako to bolo v realite so zozbieranými podpismi : Erika Jurinová 4200 podpisov, Martin Fecko 4900 podpisov, Jozef Viskupič a Igor Matovič 4026 hlasov. Česť a chvála všetkým zainteresovaným a chvála Pánu Bohu že sme to zvládli. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 A samozrejme,aby sme nemali ako prechod cez ružovú záhradu, tak paralelne vznikala s nami na uliciach aj strana p. Morica pod názvom Obyčajní ľudia a bola zaregistrovaná. Pravdepodobne to bola cielená akcia , aby sme boli vyšachovaní z politickej scény SR. Tento názov bol samozrejme odlišný od nášho a preto na ministerstve vnútra problém nevznikol.

 Karty boli rozdané, vláda v októbri 2011 padla a dátum parlamentných volieb bol stanovený na 10.3.2012 ! Takže, ďalšie, pre nás štyroch neprebádané úlohy vyvstali pred nami. Máme pripraviť kandidátku a aj volebný program. No vytvor, cca za 1 mesiac, 150 člennú kandidátku!! Aj my ako poslanci sme sa snažili so všetkými prípadnými navrhnutými kandidátmi aj osobne stretnúť. Denná alebo nočná hodina nerozhodovala, kandidáti mali prednosť. Takže, niekoľko nočných telo utuží. Aj to sa zvládlo. Áno, na našej pripravovanej kandidátke, boli aj kandidáti z ďalších už existujúcich strán – OKS a ODS a mohli postaviť určitý počet svojich kandidátov. Začali sa teda spoločné jednania o kandidátoch, o ich umiestnení , o programe hnutia. Naša štvorica „obyčajných “ samozrejme išla na samý koniec, na 147. až 150. miesto, tam problém nebol. Myslím, že aj napriek pomerne veľkému počtu zainteresovaných , ktorí sa stretávali a mohli hovoriť do všetkého , postupne sa to utriaslo a program s kandidátkou pred koncom roka resp. začiatkom nového roka bol na svete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


 Bol január 2012 a podľa mňa urobili „obyčajní“ ešte jednu významnú akciu týkajúcu sa zrušenia imunity poslancov. Najprv sme všetci štyria nocovali na Námestí SNP v Bratislave a následne sme sa išli so svojimi autami postaviť po mestách Slovenska na prechody pre chodcov. Bola to názorná ukážka pre občanov, čo všetko si môže dovoliť poslanec NR SR a nič sa mu nestane. Tiež som absolvoval túto akciu u nás na Východnom Slovensku, kde som stál na prechodoch pre chodcov v 22 mestách. Samozrejme, všade prišli ku mne mestskí aj štátni policajti, ale po legitimovaní sa cez poslanecký preukaz poslanca NR SR, zasalutovali a išli ďalej. Krása, že páni poslanci, panie poslankyne ??? Pri tejto akcii sme našim občanom dávali kartičky s názvom Zrušme imunitu poslancov, kde sme ich vyzývali, aby jednoduchým spôsobom cez internet jedným kliknutím vyjadrili sa , či chcú alebo nechcú , aby bola imunita poslancov zrušená. A realita bola jasná! Občania hromadne klikali za zrušenie imunity a do našej centrály prichádzalo státisíce podpôr. Tieto sme následne zasielali ďalej a to na mailové schránky tým poslancom v NR SR, ktorí si imunitu zrušiť nechceli. Reakcia zo strany týchto poslancov bola okamžitá. Padali im servre a ich mailové schránky , takže nám volali , že čo blbnú obyčajní ľudia. Uviedli sme ich do reality, že pokiaľ dajú verejný prísľub, že na predposlednej schôdzi v 5.volebnom období budú hlasovať za zrušenie priestupkovej imunity, nebudú takúto mailovú poštu dostávať. Predstavte si , že to zabralo ! Na schôdzi NR SR vo februári 2012 zo všetkých 147 poslancov "ZA" hlasovali všetci! 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V tomto období, na začiatku roku 2012, hovorím, že na našej kandidátke došlo k jej morálnej očiste a to tým, že Igor Matovič absolvoval test na detektore lži a vyzval na takýto test aj ostatných lídrov ďalších politických strán na našej kandidátke. Samozrejme, že zvyšní „obyčajní poslanci“ Jurinová, Fecko a Viskupič boli pripravení ísť na detektor lži podľa potreby okamžite. Igorom vyzvaní kandidáti to považovali za ponižujúce voči ich osobám , niečo atypické, čo nemienili podstúpiť. Pýtali sa Igora Matoviča, či to myslí vážne. Po Igorovej odpovedi že samozrejme áno, dotknutí sa to rozhodli riešiť odstúpením z kandidátky OĽaNO. Následne s nimi odišla (okrem iných individuálnych odchodov niektorých kandidátov ) aj podstatná časť ich nominantov, vrátane lídra kandidátnej listiny. Zostalo nám tam 112 kandidátov, s ktorými sme šli do posledných dní volebnej kampane roku 2012. Predstavte si, mali sme pred sebou naše prvé voľby novovzniknutého hnutia OĽaNO do NR SR ! Krása ! Predvolebné prieskumy nám žiadne svetaborné výsledky neukazovali resp. nepočítali vôbec s našou účasťou v politickej zostave na Slovensku v 6. volebnom období. Prišiel deň pravdy – voľby 10.marec 2012. A div sa svete, poctivo odrobená práca v parlamente tých štyroch obyčajných a poctivá kampaň ostatných kandidátov pri vzájomnej syntéze spôsobila podľa mňa veľmi slušný výsledok. Naše hnutie podporilo 224 .... voličov, čo znamenalo výsledok 8,55 % , čo po prepočte znamenalo 16 mandátov v parlamente. 16 našich poslancov hnutia OĽaNO tam bude ! !!! Nárast zo 4 na 16 !!! Štvornásobný!! Neskutočné, super ! A ešte na dôvažok ako sa podstatná časť kandidátov dostala do parlamentu ? Prekrúžkovaním ( 11 – ti zo 16 – tich )!!!!. Všetci štyria z posledných miest na čelo kandidátky v poradí Matovič, Jurinová, Viskupič a Fecko, Branislav Škripek zo 64.miesta !!! Ostatní boli z prvej pôvodnej dvadsiatky, ale aj tam sa poradie krúžkami menilo. Bez krúžkov, na základe navrhnutého poradia sa dostali p. Kadúc, p., Mezenská, p. Pollák, p. Ritomská a p. Hraško. Takže naši poslanci dopadli nasledovne : 
1.) Igor Matovič – 150 231 preferenčných krúžkov, 2.) Erika Jurinová – 52 800 krúžkov, 3.) Jozef Vislupič – 42 871 krúžkov, 4.) Martin Fecko – 41 618 krúžkov, 5.) Štefan Kuffa – 23 470 krúžkov, 6.) Alojz Hlina – 20 183 krúžkov, 7.) Mikuláš Huba – 17 136 krúžkov, 8.) Eva Horváthová – 14 700 krúžkov, 9.) Richard Vašečka – 9 960 krúžkov, 10.) Branislav Škripek – 9 601 krúžkov, 11.) Ján Mičovský – 6 827 krúžkov, 12.) Miroslav Kadúc – 5681 krúžkov, 13.) Helena Mezenská – 5 681 krúžkov, 14.) Peter Pollák – 6 072 krúžkov, 15.) Mária Ritomská – 1 764 krúžkov, 16.) Igor Hraško – 2 173 krúžkov. 
 
 Keď sme sa po voľbách 2012 stretli všetci 16 – ti, tak niektorí sa videli, druhý alebo tretíkrát v živote. Žiadne staré okresné, krajské a neviem aké politické kamarátmanšafty ! Môžem za seba povedať, že som patrične hrdý ( a verím že aj ostatní) na to, že sme do slovenskej najvyššej politiky dostali ľudí z reálneho života , z praxe, nie z politiky. To politikom najviac vyčítajú naši občania, že sú odtrhnutí od reality. Všetci naši noví 12 –ti , okrem p. Hubu, ktorý bol v rokoch 1990 – 1992 ako nezávislý poslanec za stranu zelených , neboli v politike. Prišli z reálneho života a chcú meniť a riešiť problémy v danom rezorte z ktorého prišli. Hovorím Pane Bože, česť a chvála Ti buď ! Takže asi ďalší malý alebo veľký (?) zázrak na politickej scéne. Prišli obyčajní a za 2 roky nie je v parlamente ani Mečiar, ani Slota ! Zázrak ? Áno! 

SkryťVypnúť reklamu
reklama


 Na našom prvom neskorom spoločnom obede, na ktorý nás pozval predseda hnutia Igor Matovič a to do zariadenia Divný Janko v Bratislave, sa na úvod ujal slova poslanec Branislav Škripek. Vyzval všetkých prítomných (veriacich či neveriacich), aby sa postavili , pomodlili a vzdali vďaku tomu Najvyššiemu za tento zázrak, čo sa stal v OĽaNO. Pomyslel som si, Braňo, jednička s hviezdičkou, super! Trochu iný úvod ako na klube SaS. Všetci sa postavili a modlitba vďaky prebehla.

 Následne sa začal proces vzájomného spoznávania sa jednotlivých poslancov, vytvorenie 16 členného klubu OĽaNO ( druhý najpočetnejší opozičný klub v parlamente), stanovenie základných pravidiel fungovania klubu a hnutia. Igor Matovič ako prvé povedal, že nechce , aby sme sa pri hlasovaní a ďalších veciach „opičili “ po ňom, nakoľko každý máme svoje svedomie a presvedčenie a nechce z nás spraviť cvičené opice. Za odlišný názor sa z klubu nikdy nebude vylučovať. Čo sa týka pravidiel hlasovania za jednotlivé zákony, tak sa určili spomedzi poslancov tzv. gazdovia toho ktorého zákona (podľa profesného zamerania), ktorí príslušný zákon resp. jeho zmenu mali naštudovať a tlmočiť ostatným poslancov, kde sú silné a slabé stránky príslušnej zmeny zákona. Tieto veci sa vykonzultovávali vždy na klube deň pred začiatkom príslušnej schôdze a gazda dával návrh aj na hlasovanie ( podľa jeho najlepšieho svedomia a vedomia). Každý sa mohol a môže rozhodnúť slobodne ako bude hlasovať. 
 Ako hnutie sme boli tiež prizvaní na rokovania s víťaznou stranou SMER, či nechceme ísť do koalície vládnuť. Ako globál sme to odmietli, ale náš poslanec Peter Pollák, ako prvý róm v slovenskom parlamente prijal pozíciu splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu. Nebrali sme to a ani neberieme tento stav ako kolaboráciu so SMERom. Pollák prišiel do parlamentu riešiť rómsku problematiku, nie inú, takže kto mal a má najbližšie zo 150 poslancov k tejto problematike ? Áno je tam, pričom sľúbil, že pokiaľ jeho odborné návrhy nebudú akceptované a minister vnútra im nebude dávať príslušnú vážnosť a dôležitosť, je ochotný z tejto funkcie okamžite odstúpiť.


 V parlamente po voľbách 2012 bol víťaz jednoznačný – strana SMER s pohodlnou väčšinou 83 poslancov, takže okrem ústavných zákonov si táto strana mohla schváliť, čo len chce a na nikoho nemusela čakať ako sa rozhodne. Áno, takto rozhodli voliči na Slovensku, že chcú mať jednofarebnú vládu. Stalo sa. To sme ešte v našej republike od r. 1993 ( náš vznik) nemali a arogancia takejto neobmedzenej moci sa začala s pribúdajúcimi mesiacmi vládnutia patrične zvyšovať. Ako to povedal zhruba v polovici volebného obdobia vtedy predseda parlamentu p. Paška : Vyhraj voľby a rob si, čo chceš !!! Žiaľ tak sa aj poslanci Smeru správali , no proste neskutočné!


 Ale vráťme sa ešte do roku 2012 po voľbách. Naše hnutie OĽaNO malo, samozrejme, podľa výsledkov volieb, právo obsadzovať určité posty ako vo vedení parlamentu, tak aj v príslušných výboroch. Po debatách na našom klube to bolo rozdelené nasledovne : Erika Jurinová – podpredsedníčka parlamentu, Mikuláš Huba – predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, Martin Fecko – predseda osobitného výboru pre kontrolu činnosti NBÚ, Jozef Viskupič – podpredseda výboru pre kultúru a médiá, Ján Mičovský – podpredseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ostatní poslanci a poslankyne (ktoré sme mali až 4) boli zaradení minimálne do dvoch výborov ako ukladá rokovací poriadok NR SR . Každý podľa ich vlastného uváženia, v akej oblasti sú doma a majú k nej profesne najbližšie. Následne sme sa všetci učili, ako sa pripravujú zákony, ako funguje parlament ako zakonodárny orgán podľa Ústavy SR, aké práva a povinnosti majú poslanci NR SR. 

 Nakoľko v klube sa zišli rôzni poslanci , ktorí prišli z rozličných doterajších životných a pracovných pozícií, prijali sme základnú podmienku a to, že za ...

 (... pokračovanie už čoskoro )

Martin Fecko

Martin Fecko

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žime tak, aby bolo i chleba i neba. To je moje heslo v živote aj v politike. Aj preto som poslancom Národnej rady (za OĽaNO) . Aby som dvihol hlas proti krivde a nespravodlivosti, ktorá sa v našej republike pácha na obyčajných ľuďoch. Aby to neboli z mojej strany len silácke reči tam niekde pri pive, ale v reále. Chcem sa svojím dvom deťom pozrieť jedného dňa priamo do očí. S vedomím, že som urobil všetko preto, aby raz keď ukončia školy a budú sa mať zapojiť do života, nemuseli sa odsťahovať zo Slovenska, lebo tu prácu nenájdu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu