Poďme riešiť veci a problémy a nie politikárčiť

Autor: Martin Fecko | 19.2.2014 o 9:10 | (upravené 19.2.2014 o 9:19) Karma článku: 12,64 | Prečítané:  408x

alebo o tom ako sa rok 2014  pre mňa začal schváleným minipozmeňovákom. Verím, že nikoho nie je potrebné presviedčať o tom , že ochrana poľnohospodárskej pôdy v každej kultúrnej ( a demokratickej zvlášť)  krajine by mala mať svoju patričnú právnu ochranu, lebo predstavuje základný výrobný prostriedok pre dorobenie obživy pre jej  občanov. Žiaľ nápor na záber poľnohospodárskej pôdy cez rôzne skupiny podnikateľov a podnikavcov je veľký.  Výsledok je , že nám od roku 1970 poklesla na Slovensku výmera ornej pôdy na jedného obyvateľa z 3700 m2 na 2613 m2, čo je myslím nelichotivá až alarmujúca naša vizitka.

Preto som privítal vládnu novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy ( č. 220/2004 Z.z.) predkladanú ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka p. Jahnátkom, kde zvyšuje právnu ochranu trvalých porastov na poľnohospodárskej pôde konkrétne viníc , ako nášho kultúrneho dedičstva. Po jej prijatí nebude len tak ľahko možné previesť takúto pôdu na iný druh pozemku, nie to ešte na nepoľnohospodársky pozemok. Dobre , beriem . No ako to už v podobných  legislatívnych prípadoch u nás chodí a musíme si asi zvyknúť, že, popri dobrej myšlienke (zámere) hľadaj v predkladanom návrhu aj niečo iné, niečo protichodné, účelovejšie , ušité na príslušnú mieru niekoho. Kto hľadá, nájde a v tomto prípade kolega Alojz Hlina  nezaradený poslanec)  to aj našiel a osobne tlmočil v utorok pred týždňom  na našom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.  Buď mu česť ako vyštudovanému poľnohospodárovi.

 

O čo išlo ?  Len o nenápadné vypustenie jednej vety, ktorá sa však v tomto zákone javí ako kľúčová,  určujúca filozofiu a cieľ. Zákon má názov O ochrane a užívaní poľnohospodárskej pôdy ......, zvýrazňujem o ochrane poľnohospodárskej pôdy , nie o jej neochrane.  Preto veta v doteraz platnom znení zákona že : „Poľnohospodársku pôdu možno použiť na stavebné účely a iné  nepoľnohospodárske účely  len v nevyhnutných prípadoch a v odôvodnenom rozsahu.“ je presnou definíciou účelu zákona. Tak táto veta (ďalej v zákone sa už nevyskytujúca) mala byť nenápadne vyhodená a nahradená celým odsekom hovoriacim len o ochrane najkvalitnejších poľnohospodárskych pôd.

Reagovali sme okamžite a poslanci Hlina, Fecko a Huba podali hneď na začínajúcej 29. schôdzi NR SR v utorok popoludní pozmeňujúci návrh, ktorý túto pre poľnohospodárov myslím kľúčovú vetu ponechávajú v zákone. Minimálne 15 nutných podpisov poslancov pod túto novelu som okamžite pozbieral  (okrem navrhovateľov) z klubov OĽaNO, KDH a SDKÚ.

 

Po následných konzultáciách s pánom ministrom a následne aj s poslancami vládnej strany SMER bola prisľúbená podpora tohto poslaneckého návrhu, takže sme očakávali, ako sa slovo dodrží. Po už skoro 2 ročných skúsenostiach pri hlasovaniach o pozmeňujúcich návrhoch z opozičných lavíc to bolo stále 50 ku 50. A div sa svete.  Dňa 28.1.2014 v hlasovaní o 17 hod. zo 140 prítomných poslancov hlasovalo ZA 139 poslancov. Takže skoro neuveriteľné, ale chválabohu.   Podľa štatistík ak sa nemýlim za už vyššie spomínané obdobie opozičných návrhoch prešlo len 9, pričom ich bolo navrhovaných niekoľko stoviek.  Takže prvá mini lastovička je tu a chcem veriť, že nebude poslednou. Poďme riešiť veci a problémy a nie politikárčiť ! Vyše dvadsať rokov vari už stačilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?