Pravda ich dobehla, no zvládli to až na druhý pokus

Autor: Martin Fecko | 12.2.2014 o 18:11 | (upravené 12.2.2014 o 18:17) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  731x

Verím, že nikoho netreba presviedčať o tom , že výmera lesnej a poľnohospodárskej pôdy, ktorá je  na Slovensku vo vlastníctve pozemkových spoločenstiev (viac ako  3 500 subjektov) je podstatná a tvorí vzhľad a celkový ráz našej krajiny. Preto je na mieste, že vznik a činnosť takéhoto vlastníka pôdy  je v našom právnom poriadku definovaná aj špeciálnym zákonom ( o pozemkových spoločenstvách) . Ten platí od mája 2013, kedy nahradil dovtedy platiaci zákon. Už vtedy som tvrdil, že ide o zlý návrh a postupne pribúdajú aj dôkazy: Poslanci vládneho Smeru iniciujú v priebehu krátkeho obdobia už druhú snahu o zmeny v niektorých ustanoveniach. Pravda a realita ich dobehla.

Neubehlo ani 8 mesiacov od  prijatia zákona a už je novelizovaný. Najskôr smeráci opravovali formou nepriamej novely zákona ( t.j. v inom otvorenom zákone v pléne, v zákone o lesoch), ale tú napokon pred Vianocami s celým návrhom pred Vianocami stiahli.  Pritom v októbri sme s kolegom Jankom Mičovským otvorili práve zákon o pozemkových spoločenstvách, no to vládnu moc samozrejme nezaujímalo a „utopili“ všetkých našich 37 pozmeňujúcich návrhov hneď v prvom čítaní.

Žiadna argumentácia, žiaden podnet, bez diskusie. O časovej dimenzii ani nehovorím, lebo ako zisťujem dennodenne,  parlament a vládny poslanci v ňom (bez ich hlasov sa nedá prijať žiadny zákon), majú na riešenie problémov občanov stále dosť času. To neviem pochopiť, veď poslancom má ísť o riešenie vecí a problémov, a nie o politikárčenie, o pánske huncútstvo (ako to správne pomenovali vystihli naši predkovia).  Takže snažím sa robiť čo môžem a preto som upozorňoval ako ministra, tak aj poslancov, na chyby v zákone. Rovnaké upozornenia išli aj zo strany mnohých členov pozemkových spoločenstiev, ktorým takto prijatý zákon riadne  zdvihol adrenalín. Som rád, že takýto spoločný tlak priniesol výsledky.

Je tu druhý pokus opravy tohto zákona, poslanci vládnej strany ho v januári ponúkli na výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a to v zákone o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy..

Znenie novely je totožné a identické, ako bolo v prvom pokuse o nepriamu novelu pri zákone o lesoch. Parlament ho schválil – 28. januára.

Teší ma aspoň to, že zo siedmych uvádzaných bodov sú aj tri naše. Som aj rád, že sa aspoň časť problémov rieši.  Aspoň čiastkové dobré správy pre členov pozemkových spoločenstiev na Slovensku.

Najzávažnejšie zmeny sme presadili:

- povinná preregistrácia pozemkových spoločenstiev podľa zákona sa presúva z termínu 28.február na 30. jún

- pri predávaní podielu člen spoločenstva musí ponúknuť na odpredaj najprv výboru spoločenstva, až potom môže cudzej osobe mimo spoločenstva

Niekto sa učí na chybách vlastných, niekto na chybách iných. Ale prečo Smer takto plytvá časom prijímaním takýchto nedôsledne pripravených zákonov, ktoré nemajú s praxou skoro nič spoločné?Toto je strana istôt pre občanov? Toto nie je ojedinelá lastovička, ale bežná prax vládnej strany Smeru.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?