Pravda sa nepýta, čo si o nej myslia poslanci Smeru

Autor: Martin Fecko | 5.12.2013 o 15:22 | (upravené 5.12.2013 o 16:11) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  702x

Diletantizmus. Alebo možno detinská ješitnosť. Ako inak nazvať stav, keď vám poslanci vládnej strany bezmyšlienkovito zhodia zo stola všetky návrhy a pripomienky k zákonom a onedlho ich sami "poza bučky" pretláčajú do legislatívy cez úplne iné zákony? Tento prístup potvrdilo aj aktuálne dianie v parlamente.

Premiér Fico v utorok dotlačil ministra pôdohospodárstva ku stiahnutiu navrhovanej novely zákona o lesoch. Zľakli sa búrky nevôle občanov, ktorú spustilo, že návrh by vo veľkej miere obmedzil voľný zber húb a iných lesných plodov. Sme radi, že aj náš tlak pomohol dotlačiť Smer k rozumnému riešeniu a novelu stiahol. Zďaleka totiž nešlo len o hríby, nezmyslov bolo v návrhu oveľa viac.

Pred časom sme s kolegami Jánom Mičovským a Helenou Mezenskou pripomienkovali vládny návrh zákona o pozemkových spoločenstvách. Ten v mnohých bodoch smrdel tunelovaním, skrytou privatizáciou,  ba dokonca  likvidáciou týchto spoločenstiev. Smrdel špekulantmi, ďalším drobením lesnej pôdy, neprehľadnosťou a chaosom. Nedával spoločenstvám jasné pravidlá, pričom práve tie žiadajú ich členovia najviac. Viem, o čom hovorím, veď v súvislosti s týmito zmenami som oslovil až 3500 urbariátov v SR, dostal som stovky odoziev a osobne som hovoril so stovkami občanov, ktorých sa to týka.

Vládny Smer si spravil po svojom a naše pozmeňujúce návrhy odmietol. Vládni poslanci bez rozmýšľania zdvihli ruku ( aj napriek kladnému odporúčaniu ich ministra), nepostúpili ich ani do druhého čítania. Ide predsa o opozičný návrh, s tým sa oni zaoberať nebudú, oni vedia všetko lepšie. Zákon o pozemkových spoločenstvách si schválili podľa seba. Zrušili predkupné právo pri predaji podielov, znížili rozhodovacie kvórum, umožnili drobenie podielov atď. Obdobne to dopadlo aj s našim opätovným predložením tejto novely na októbrovej schôdzi NR SR.

A čo vidíme dnes?

Parlament riešil inú tému, teda spomínanú novelu Zákona o lesoch. A čo poslanci Smeru? Do návrhu tohto zákona nepriamou novelou vpašovali aj niekoľko našich bodov, ktoré sme na jar ako aj v októbri tohto roku predkladali - čuduj sa svete - k Zákonu o pozemkových spoločenstvách. Chceli meniť predkupné právo, upresnili zmluvu o založení spoločenstva aj na spoločne obhospodarované nehnuteľnosti, menili možnosti uverejnenia oznámenia o zasadnutí zhromaždenia, menili dátum registrácie.

Neprofesionálny prístup ich dobehol, trafená hus musela chtiac-nechtiac zagágať.

Prečo však Smer takto nezmyselne a hlúpo ohýba rokovací poriadok? Aký zmysel má naprávať chyby takouto komplikovanou cestou, než radšej prijať dobré návrhy iných? My tie veci stovky hodín riešime, hovoríme s dotknutými občanmi, upozorňujeme na anomálie. Oni to bez váhania zmietnu zo stola. Nediskutujú, neopýtajú sa.

Aká bola ich odborná príprava v tejto veci? Akým spôsobom prebehla verejná diskusia? Veď na hlúposti v novele sme ich neupozorňovali iba my, ale najmä mnoho zástupcov spoločenstiev, ktorých sa tento zákon bytostne dotýka. Poslanci vládnej strany v minulosti okato a nahlas kritizovali nepriame novely, pritom "potichúčky" práve oni tak konajú. Najhorší na tom je však fakt, že sa zbytočne premrhal čas, ktorý mohol byť celkom ináč využitý v prospech občanov pri tvorbe iných legislatívnych návrhov. Žiaľ, ten už je nenávratne preč.

Nemohlo to dopadnúť inak, pravda ich dobehla. Tá sa totiž nepýta, čo si o nej myslia poslanci Smeru...

P.S.: Štýl politiky štandardných politických strán považujem v mnohých ohľadoch za katastrofu. Dvadsať rokov práce v oblasti pôdohospodárstva a životného prostredia mi ukázalo množstvo chýb a krívd tohto sektora, ale aj možnosti na nápravu a zjednodušenia v prospech občana. Na tom pracujem ako poslanec a verte, že spolu s kolegami z hnutia OĽaNO sme neprišli do parlamentu kvôli válovom.

Verím, že vám aj prostredníctvom blogov ukážem mnohé hlúposti v existujúcich zákonoch, ale najmä vás argumentami presvedčím o riešeniach, ktoré navrhujem. Komunikujme, zdôvodňujme, riešme veci verejné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?