Pravda sa nepýta, čo si o nej myslia poslanci Smeru

Autor: Martin Fecko | 5.12.2013 o 15:22 | (upravené 5.12.2013 o 16:11) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  713x

Diletantizmus. Alebo možno detinská ješitnosť. Ako inak nazvať stav, keď vám poslanci vládnej strany bezmyšlienkovito zhodia zo stola všetky návrhy a pripomienky k zákonom a onedlho ich sami "poza bučky" pretláčajú do legislatívy cez úplne iné zákony? Tento prístup potvrdilo aj aktuálne dianie v parlamente.

Premiér Fico v utorok dotlačil ministra pôdohospodárstva ku stiahnutiu navrhovanej novely zákona o lesoch. Zľakli sa búrky nevôle občanov, ktorú spustilo, že návrh by vo veľkej miere obmedzil voľný zber húb a iných lesných plodov. Sme radi, že aj náš tlak pomohol dotlačiť Smer k rozumnému riešeniu a novelu stiahol. Zďaleka totiž nešlo len o hríby, nezmyslov bolo v návrhu oveľa viac.

Pred časom sme s kolegami Jánom Mičovským a Helenou Mezenskou pripomienkovali vládny návrh zákona o pozemkových spoločenstvách. Ten v mnohých bodoch smrdel tunelovaním, skrytou privatizáciou,  ba dokonca  likvidáciou týchto spoločenstiev. Smrdel špekulantmi, ďalším drobením lesnej pôdy, neprehľadnosťou a chaosom. Nedával spoločenstvám jasné pravidlá, pričom práve tie žiadajú ich členovia najviac. Viem, o čom hovorím, veď v súvislosti s týmito zmenami som oslovil až 3500 urbariátov v SR, dostal som stovky odoziev a osobne som hovoril so stovkami občanov, ktorých sa to týka.

Vládny Smer si spravil po svojom a naše pozmeňujúce návrhy odmietol. Vládni poslanci bez rozmýšľania zdvihli ruku ( aj napriek kladnému odporúčaniu ich ministra), nepostúpili ich ani do druhého čítania. Ide predsa o opozičný návrh, s tým sa oni zaoberať nebudú, oni vedia všetko lepšie. Zákon o pozemkových spoločenstvách si schválili podľa seba. Zrušili predkupné právo pri predaji podielov, znížili rozhodovacie kvórum, umožnili drobenie podielov atď. Obdobne to dopadlo aj s našim opätovným predložením tejto novely na októbrovej schôdzi NR SR.

A čo vidíme dnes?

Parlament riešil inú tému, teda spomínanú novelu Zákona o lesoch. A čo poslanci Smeru? Do návrhu tohto zákona nepriamou novelou vpašovali aj niekoľko našich bodov, ktoré sme na jar ako aj v októbri tohto roku predkladali - čuduj sa svete - k Zákonu o pozemkových spoločenstvách. Chceli meniť predkupné právo, upresnili zmluvu o založení spoločenstva aj na spoločne obhospodarované nehnuteľnosti, menili možnosti uverejnenia oznámenia o zasadnutí zhromaždenia, menili dátum registrácie.

Neprofesionálny prístup ich dobehol, trafená hus musela chtiac-nechtiac zagágať.

Prečo však Smer takto nezmyselne a hlúpo ohýba rokovací poriadok? Aký zmysel má naprávať chyby takouto komplikovanou cestou, než radšej prijať dobré návrhy iných? My tie veci stovky hodín riešime, hovoríme s dotknutými občanmi, upozorňujeme na anomálie. Oni to bez váhania zmietnu zo stola. Nediskutujú, neopýtajú sa.

Aká bola ich odborná príprava v tejto veci? Akým spôsobom prebehla verejná diskusia? Veď na hlúposti v novele sme ich neupozorňovali iba my, ale najmä mnoho zástupcov spoločenstiev, ktorých sa tento zákon bytostne dotýka. Poslanci vládnej strany v minulosti okato a nahlas kritizovali nepriame novely, pritom "potichúčky" práve oni tak konajú. Najhorší na tom je však fakt, že sa zbytočne premrhal čas, ktorý mohol byť celkom ináč využitý v prospech občanov pri tvorbe iných legislatívnych návrhov. Žiaľ, ten už je nenávratne preč.

Nemohlo to dopadnúť inak, pravda ich dobehla. Tá sa totiž nepýta, čo si o nej myslia poslanci Smeru...

P.S.: Štýl politiky štandardných politických strán považujem v mnohých ohľadoch za katastrofu. Dvadsať rokov práce v oblasti pôdohospodárstva a životného prostredia mi ukázalo množstvo chýb a krívd tohto sektora, ale aj možnosti na nápravu a zjednodušenia v prospech občana. Na tom pracujem ako poslanec a verte, že spolu s kolegami z hnutia OĽaNO sme neprišli do parlamentu kvôli válovom.

Verím, že vám aj prostredníctvom blogov ukážem mnohé hlúposti v existujúcich zákonoch, ale najmä vás argumentami presvedčím o riešeniach, ktoré navrhujem. Komunikujme, zdôvodňujme, riešme veci verejné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?